A w nagrodę książka o sztuce!

A w nagrodę książka o sztuce!

Utarło się, że na koniec roku nauczyciele obdarowują swoich podopiecznych książkami w ramach uznania ich zasług. Przyjrzyjmy się wybranym tytułom książek, które obejmują tematykę sztuki i mogą zainteresować młodego maniaka tej gałęzi ludzkiej działalności.

Przemysław Trzeciak – “1000 tajemnic architektury”

Nagrody książkowe w przystępny sposób opowiada o historii architektury, skupiając się przede wszystkim na architekturze polskiej. Pod koniec każdego rozdziału autor zamieszcza mapkę ze spisem dzieł architektonicznych z danego stylu. Młody poszukiwacz sztuki może dzięki temu zaplanować sobie podróże do zabytków, które szczególnie go interesują. Nie zdziwmy się jeśli w następnym roku ten uczeń zaproponuje nam wycieczkę w jedno z miejsc, które widnieją na tych mapach!

Joanna Guze – “Na tropach sztuki”

Autorka książki zaczyna pytaniem, które zadają sobie miliony ludzi, nawet niezwiązanych ze sztuką: “Czym jest sztuka?”. Już na samym wstępie widać, że książka jest napisana językiem przystępnym ciekawie budując świat sztuki. Autorka dzięki specyficznym opisom trafi do serca każdego młodego miłośnika piękna a może nawet obudzi w uczniu duszę artysty?

Anna Sadurska – “W cieniu Panteonu”

Któż nigdy nie słyszał o Panteonie? Niestety nadal są ludzie, którzy mylą go z Partenonem. To się już nigdy nie zdarzy po przeczytanie książki Anny Sadurskiej! Autorka opisuje sztukę Starożytnego Rzymu wnikając w szczegóły, a jednocześnie nie wprowadzając nadmiernie wielu trudnych słów, które mogłyby zaburzyć odbiór opracowania. Książkę czyta się niemal jak powieść – wciąga od pierwszej strony.

Michael Levey – “Od Giotte do Cezanne’a”

Ta pozycja wymaga już większej znajomości języka sztuki, niemniej jest niezbędnikiem każdego miłośnika malarstwa. Dzięki setkom barwnych reprodukcji możemy prześledzić losy sztuki od czasów średniowiecza. Zobaczymy rozwój perspektywy, światłocienia, ewolucję w wykorzystaniu barw a także w samej formie i treści. Poznamy wielu bardziej lub mniej znanych malarzy, których dzieła możemy podziwiać do dziś. I to nie tylko na kartach książki! Po przeczytaniu jej ciężko będzie nie snuć planów o wizycie w muzeum, by osobiście przeżyć kontakt z dziełem.

Trzytomowa “Historia sztuki” wydawnictwa SBM

Seria składa się z trzech wypełnionych ilustracjami atlasów zbierających najważniejsze dzieła. Części podzielone są tematycznie na malarstwo, architekturę i rzeźbę. Każda z nich doskonale nada się na prezent dostarczając zainteresowanemu sztuką uczniowi solidną dawkę wiedzy, a także zachwytu, bo gdy tylko zacznie przeglądać którąkolwiek z pozycji od razu znajdzie coś dla siebie!

Szkoła zdjęcie utworzone przez freepik - pl.freepik.com

Agnieszka